Chusta do noszenia dzieci - pierwsze kroki

Zebraliśmy kilka podstawowych pytań rodziców, którzy rozpoczynają swoją przygodę z noszeniem dzieci w chustach i nosidłach. O odpowiedź poprosiliśmy doradcę noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich - Karolinę Malinowską.

  1.  Od kiedy mogę nosić dziecko w chuście?

W chuście możemy nosić dzieci od urodzenia. Również wcześniaki, które samodzielnie oddychają. Po konsultacji z pediatrą i specjalistami oczywiście. Z punktu widzenia mamy, należy zaczekać aż poczuje się ona na siłach aby zamotać maluszka. Czasem jest to kilka tygodni, a czasem kilka godzin po porodzie.

  1. Jakie są rodzaje chust?

Do wyboru mamy chusty elastyczne, chusty tkane wiązane oraz chusty tkane kółkowe. Te pierwsze nie są w stanie utrzymać prawidłowej pozycji dziecka ważącego więcej niż ok 5 kg, więc warto od początku noszenia zaopatrzyć się w chustę tkaną.

  1. Jakim splotem powinna być tkana chusta?

Na rynku znajdziemy chusty tkane splotem prostym, skośnokrzyżowym, diamentowym lub żakardowym. Są jeszcze różne odmiany i wariacje na temat tych splotów,ale na początku lepiej nie mieszać sobie aż tak w głowie.
Chusta tkana splotem prostym przypomina prześcieradło (zresztą potocznie nazywana jest pościelówką). Zachęcać mogą niskie ceny takich chust i owszem nosić w takiej chuście jak najbardziej się da, ale to noszenie nie będzie zbyt komfortowe na dłuższą metę. Po pierwsze taką chustę trudno dobrze dociągnąć nawet osobie doświadczonej, a co dopiero „nówce”. Po drugie są one dosyć cienkie i mogą wrzynać się w ramiona, na pewno nie rozłożą dobrze ciężaru większego dziecka. Po trzecie są bardziej podatne na uszkodzenia niż chusty tkane skośnokrzyżowo.

Splot skośnokrzyżowy lub diamentowy będzie najlepszym wyborem na początku naszej drogi chustowej. Chusta taka pracuje po skosie, dzięki czemu łatwo ją dociągnąć. Oprócz tego podpiera ciążar dziecka w każdym miejscu tak samo. No i wytrzymałość chust tkanych skośnokrzyżowo testowana jest do kilkuset kg, więc nie musimy się obawiać, że przedrze się przy noszeniu maluszka.

Chusty żakardowe to te wszystkie chusty o pięknych wzorach. Nie są złym wyborem na początek, jednak często początkujących rodziców przed zakupem takiej chusty powstrzymuje cena.

  1. Jaką długość chusty wybrać?

Doboru długości chusty dokonujemy na podstawie swoich gabarytów (bardziej rozmiaru ubrań niż wzrostu) oraz wiązania, które chcemy stosować. Dobierz chustę.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl